Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera rozwój instalacji energetycznych wykorzystujących paliwo z odpadów komunalnych. Wśród projektów wpisujących się w tę strategię znajduje się nowa elektrociepłownia w Zduńskiej Woli. W liście skierowanym do władz miasta, Wiceprezes Funduszu podkreślił znaczenie takich inwestycji. Pozytywną opinię wydała także Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie i kierownictwo zduńskowolskich zakładów przemysłowych.
NFOŚiGW przeznacza na budowę instalacji produkujących energię z odpadów ogromne środki finansowe w wysokości kilku miliardów złotych. To wyraźny sygnał, że tego typu projekty stanowią istotny element krajowej polityki klimatycznej i energetycznej. Ze wsparcia korzysta ponad 30 projektów, m.in. inwestycje w Suwałkach, Koszalinie, Nowym Dworze czy Tarnowie. W piśmie skierowanym do Prezydenta oraz Radnych Zduńskiej Woli Wiceprezes NFOŚiGW Paweł Augustyn zaznaczył, że takie instalacje pozwalają na efektywne wykorzystanie odpadów, które nie nadają się do recyklingu z korzyścią dla miasta i mieszkańców:
„Dzięki inwestycjom takim jak planowana instalacja w Zduńskiej Woli, powstałe na poziomie regionalnym odpady resztkowe mogą stać się cennym zasobem energetycznym – źródłem ciepła dla mieszkańców oraz pary technologicznej dla lokalnego przemysłu. Takie elektrociepłownie umożliwiają jednocześnie tańsze zagospodarowanie odpadów. Są obiektami bezpiecznymi, wpisującymi się w ideę zrównoważonego rozwoju oraz proces dekarbonizacji systemów ciepłowniczych. Przyczyniają się do dywersyfikacji miksu paliwowego oraz zmniejszenia ilości spalanego węgla, a tym samym do ograniczenia emisji szkodliwych substancji.”
Wiceprezes NFOŚiGW zachęcił samorząd do dalszych prac nad projektem:
„Zachęcam Państwa do konstruktywnej analizy nad możliwością powstania elektrociepłowni zasilanej odpadami w Zduńskiej Woli jako ważnego elementu lokalnego systemu ciepłowniczego oraz gospodarki odpadami w mieście i regionie.”
MNIEJSZA ZALEŻNOŚĆ OD SUROWCÓW KOPALNYCH
Projekt odchodzenia od węgla w kierunku odpadów niedających się do recyclingu zyskał również pozytywną opinię Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie. W stanowisku Bogusław Regulski – Wiceprezes IGCP wskazał m.in. znaczenie takich inwestycji w kontekście rosnących cen energii:
„Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie aktywnie wspiera transformację sektora ciepłowniczego, m.in. poprzez integrację systemów ciepłowniczych z instalacjami termicznego przekształcania odpadów. Efektem takiej synergii jest zmniejszenie zależności od kopalnych surowców energetycznych oraz stabilizacja kosztów wytwarzania ciepła dla odbiorców. W warunkach rosnących cen energii i konieczności redukcji emisji gazów, rozwiązania tego typu znacząco zwiększają bezpieczeństwo energetyczne miast.”
IMPULS DO ROZWOJU PRZEMYSŁU
Planowana inwestycja w Zduńskiej Woli wpisuje się w ogólnopolski trend wykorzystania odpadów jako źródła energii i zyskuje wsparcie zarówno instytucji publicznych, jak i ekspertów branżowych. Pozytywne stanowisko w sprawie projektu wydały także zduńskowolskie zakłady przemysłowe widząc korzyści związane m.in. z wytwarzaniem tańszego ciepła”
„Pozyskiwanie tańszego ciepła z instalacji niskoemisyjnej stanowi obligatoryjny warunek dalszego funkcjonowania i rozwoju zakładów przemysłowych. Wpłynie znacząco na konkurencyjność oferowanych przez nas produktów i przełoży się bezpośrednio na stabilność zatrudnienia oraz możliwość tworzenia nowych miejsce pracy. Wzmocni również potencjał i atrakcyjność inwestycyjną Zduńskiej Woli” – czytamy w stanowisku przedstawicieli spółek Zwoltex, Filati, Izodomo 2000 Polska.
TAŃSZA ALTERNATYWA DLA WĘGLA – NIŻSZE OPŁATY ZA CIEPŁO
Elektrociepłownia Zduńska Wola ze względu na wymagania prawne i techniczne jest zmuszona do zaprzestania spalania węgla. Tańszą i ekologiczną alternatywą jest nowa instalacja zasilana paliwem na bazie odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu. Obiekt może powstać na terenie obecnej elektrociepłowni przy ul. Murarskiej, w miejscu gdzie dzisiaj składowany jest węgiel.
Zgodnie z danymi Urzędu Regulacji Energetyki za 2024 rok, średnia cena ciepła wytwarzanego w tego typu zakładach wynosiła 66,55 zł/GJ. Znacznie droższe były pozostałe źródła jak gaz (129,67 zł/GJ), węgiel (103,49 zł/GJ) czy biomasa (92,29 zł/GJ).
– Dzięki budowie spalarni opłaty za ciepłą wodę i ogrzewanie mogą spaść nawet o 30-40%. Z chwilą uruchomienia instalacji wyeliminujemy również dotychczasowe planowane przerwy w dostawie ciepłej wody – informuje Zbigniew Płuciennik z Elektrociepłowni Zduńska Wola.

