

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, Elektrociepłownia Zduńska Wola musi do 2030 roku ograniczyć emisję do powietrza o niemal 70%
Z przeprowadzonych analiz wynika, że modernizacja obecnych kotłów węglowych jest nieopłacalna i nieefektywna w dłuższej perspektywie. Wiąże się z wydatkiem kilkudziesięciu milionów złotych i wzrostem rocznych kosztów eksploatacyjnych nawet o kilka milionów złotych. Modernizacja nie rozwiąże problemu wysokich opłat z tytułu uprawnień do emisji CO2, które w cenie za ciepło nadal musieliby pokrywać jego odbiorcy.
Odejście od węgla na rzecz niskoemisyjnych źródeł jest niezbędne także dla zachowania statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego przez zduńskowolską sieć ciepłowniczą.
Proces dekarbonizacji jest ważnym wyzwaniem dla miasta i elektrociepłowni. Jest niezbędny dla zachowania ciągłości dostaw ciepłej wody dla mieszkańców.
Aktualności
Bieżące informacje związane z projektem dekarbonizacji zduńskowolskiej elektrociepłowni.
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wspiera rozwój instalacji energetycznych wykorzystujących paliwo z odpadów komunalnych. Wśród projektów wpisujących się w tę strategię znajduje się nowa elektrociepłownia w Zduńskiej Woli. W liście skierowanym do władz miasta, Wiceprezes Funduszu podkreślił znaczenie takich inwestycji. Pozytywną opinię wydała także Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie i kierownictwo zduńskowolskich zakładów przemysłowych. NFOŚiGW przeznacza na budowę instalacji…
W drugiej połowie marca Zduńskowolanie odwiedzili krakowską spalarnię, by na własne oczy przekonać się, jak funkcjonuje tego typu instalacja. Wizyta była odpowiedzią na pytania pojawiające się w kontekście planów budowy podobnego obiektu w Zduńskiej Woli. Krakowski obiekt funkcjonuje od 2015 roku produkując prąd i ciepło dla miasta. – Spodziewałam się nieprzyjemnego zapachu, a tymczasem nic takiego nie ma miejsca. Nie…
KONSEKWENCJE NIEWDROŻENIA DEKARBONIZACJI
od 2028 roku
utrata statusu efektywnego energetycznie systemu ciepłowniczego przez miejską sieć
- Zakaz przyłączania do miejskiej sieci ciepłowniczej
- Odłączanie modernizujących się budynków
- Brak możliwości pozyskiwania dofinansowywania na rozwój i modernizację sieci ciepłowniczej
- Redukcja liczby odbiorców ciepła sieciowego
od 2030 roku
kara finansowa za nieprzestrzeganie norm emisyjnych
od 2032 roku
zamknięcie elektrociepłowni
CELE DEKARBONIZACJI ELEKTROCIEPŁOWNI

ZAPEWNIENIE CIĄGŁOŚCI DOSTAW CIEPŁA
DLA ODBIORCÓW W ZDUŃSKIEJ WOLI

ODEJŚCIE OD WĘGLA
NA RZECZ NISKOEMISYJNYCH ŹRÓDEŁ ENERGII

OGRANICZENIE ZANIECZYSZCZENIA POWIETRZA
W ZDUŃSKIEJ WOLI

OBNIŻENIE CEN CIEPŁA DLA ODBIORCÓW O 20-25%
WZGLĘDEM INSTALACJI WĘGLOWEJ

ROZWÓJ SIECI CIEPŁOWNICZEJ
W ZDUŃSKIEJ WOLI


ENERGIA DLA MIASTA
I MIESZKAŃCÓW
Ciepła woda wyprodukowana w niskoemisyjnej instalacji trafi do mieszkańców korzystających z miejskiej sieci ciepłowniczej. Program dekarbonizacji ma wyeliminować dotychczasowe, planowane każdego roku przerwy w dostawie ciepłej wody i przynieść oszczędności dla mieszkańców, przyczyniając się do obniżenia cen ciepła nawet o 25% względem instalacji węglowej. Tańsze ciepło z nowej instalacji napędzać będzie także rozwój i konkurencyjność lokalnego przemysłu zapewniającego wiele miejsc pracy. Do zakładów przemysłowych w Zduńskiej Woli trafia obecnie około 30% energii cieplnej produkowanej przez elektrociepłownię.
Bez inwestycji w źródła niskoemisyjne nie będzie możliwy rozwój i funkcjonowanie zduńskowolskiej sieci ciepłowniczej w związku z utratą statusu systemu efektywnie energetycznego.

ODPADY ALTERNATYWĄ DLA WĘGLA
W 2022 roku EC Zduńska Wola rozpoczęła formalne prace nad projektem budowy nowej instalacji zasilanej tym, co wytwarzają sami mieszkańcy, czyli paliwem z odpadów komunalnych nienadających się do recyklingu (RDF). Tego typu zakłady należą do jednych z najbezpieczniejszych dla otoczenia i środowiska instalacji energetycznych. W Europie funkcjonuje ich ponad 500. Energię z odpadów czerpią także mieszkańcy Warszawy, Szczecina, Bydgoszczy, Konina, Olsztyna, Poznania, Rzeszowa, Białegostoku czy Krakowa. Budowa elektrociepłowni zasilanych paliwem z odpadów planowana jest także w wielu innych polskich miastach, takich jak Suwałki, Gliwice, Włocławek, Siedlce, Koszalin, Tarnów czy Radom.
Jesteśmy otwarci na merytoryczną dyskusję i poszukiwanie alternatywnych, tańszych i bardziej przyjaznych środowisku źródeł ciepła niż węgiel.

JAK DZIAŁA SPALARNIA ODPADÓW?


